Cum am descoperit în Paris barul Baba Iaga, în timp ce mă plimbam cu “Baba Iaga a făcut un ou” în geantă - Ana are carti!
Baba Iaga a făcut un ou 1

Cum am descoperit în Paris barul Baba Iaga, în timp ce mă plimbam cu “Baba Iaga a făcut un ou” în geantă

Când te fâțăi de colo-colo având în geantă o carte care pleacă de la mitul unei vrăjitoare – în cazul de față, Baba Iaga a făcut un ou de Dubravka Ugresic -, păi, atunci să te aștepți să ai parte și de niscaiva vrăjitorii!

Poate îți amintești că te-am anunțat pe pagina noastră de facebook, înainte de una dintre călătoriile mele la Paris, că în ultimul moment am aruncat în bagaj și cartea Baba Iaga a făcut un ou de Dubravka Ugresic. Pe post de antidot dacă o să mi se aplece de la atâtea bonjurisme, macarons și romane de Balzac și Zola, mi-am spus eu. Iar, după câteva zile, eram sigură că am cărat-o degeaba. Că nu mi se apleca de la nimic 🙂 !

Însă Baba… a avut alte planuri.

Baba Iaga a făcut un ou 5

Pentru că în timp ce băteam eu Parisul în lung și in lat, ba la Luvru, ba la un magazin Chanel (aaaaah, asta nu trebuia să apară aici 🙈), mi-a răsărit în cale un bar cam dubios, pe care a cărui copertină neagră scria… Baba Iaga!!!  De am crezut că nu văd bine! Bine, chiar am fost sigură că nu văd bine, pentru că toate literele A din denumire sunt răsturnate, după cum se poate observa în imagini.

Baba Iaga a făcut un ou 2

Baba Iaga a făcut un ou – cheia care îmi va deschide ușa?

Aflat vis-a-vis de Notre-Dame, pe celălalt mal al Senei, mai ferit și mai ascuns, de parcă nu trebuia să fie descoperit de oricine (ceea ce, sincer, mi se pare și normal!), localul se găsește la parterul unui bloc ornat surprinzător cu câteva fresce care în mod evident au văzut și zile mai bune.

Baba Iaga a făcut un ou 4

Ca și localul, de altfel. Prin geamul ușii închise și încuiate, am putut să disting în întunericul din interior un mobilier tipic de bar, cam ponosit și prăfuit. Dar atât. Nicio mișcare. Niciun semn că cineva abia a fost pe acolo. Sau că urmează să vină.

Nu-ți ascund că m-am întors de mai multe ori la acest local ivit parcă de nicăieri special pentru cartea mea. Tot timpul temându-mă că nu-l voi mai găsi (ar fi fost chiar așa o surpriză?), tot timpul sperând să nimeresc în orele de program. Nu s-a întamplat nici una, nici alta.

Dar stai!!! Stai puțin, m-am apostrofat eu la un moment dat. Nu cumva trebuie să citesc mai întâi cartea ca să pot intra în el?!!

Prin urmare…

Facebook Comments

Lasă un răspuns

Centrul de preferințe pentru confidențialitate


  • Warning: reset() expects parameter 1 to be array, string given in /home/anaarecarti/public_html/wp-content/plugins/gdpr/templates/privacy-preferences-modal.php on line 33

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/anaarecarti/public_html/wp-content/plugins/gdpr/templates/privacy-preferences-modal.php on line 95

    error: Continut protejat Anaarecarti.ro!